fbpx

TOP 10 RAZLOGA ZA BOLOVE U ZUBIMA

Bol u zubima može da varira od blagog i prolaznog, pa sve do pulsirajućeg i konstantnog, ali činjenica je da je pozadina svakog bola u zubima najčešÄ‡e ista – nervi u zubu ili zubima koji bole reaguju na stimulanse i šalju upozorenje u formi neprijatnog osećaja da bi dali do znanja da nešto nije u redu!

"Postoji 10 najčešÄ‡ih razloga koji uzrokuju bol u zubima i u nastavku pročitajte najvažnije informacije o svakom od njih."

1. karijes. OdreÄ‘ene oralne bakterije se hrane česticama zaostale hrane i proizvode kiselinu koja sa vremenom nagriza zaštitnu gleÄ‘ na zubima i dolazi do osetljivog dentina koji se nalazi ispod. Tako nastaje karijes i ako se ne tretira na vreme, on postaje glavni i najčešÄ‡i uzročnik bola.

2. Erozija gleÄ‘i. Ukoliko jedete hranu koja ima povišeni nivo kiselosti, ali i ako imate refluks kiseline (stanje kada se želudačna kiselina ’vraća’ u jednjak ili usnu duplju), zubna gleÄ‘ sa vremenom biva oštećena pod jakim delovanjem kisele sredine. Ovo se posebno dešava kod osoba koje su obolele od bulimije, kako pri povraćanju, velika količina kiseline prolazi kroz usnu duplju svakodnevno.

3. Povlačenje desni. Pri povlačenju desni, o čemu smo detaljno pisali OVDE, sa vremenom se otkriva osetljiv koren zuba, što dovodi do bola. Ovome doprinosi previše jako četkanje  ili upotreba četkice sa tvrdim čekinjama.

4. Skorašnji stomatološki radovi. Stomatološke intervencije mogu dovesti do razdražene ili upaljene zubne pulpe, što rezultira privremenom osetljivošÄ‡u, ali ovaj problem se povlači kada se pulpa zaleči.

5. Olabavljene, stare ili ispale plombe. Plombe izoluju mesta gde se nekada dešavao karijes i ako se hermetička veza naruši, bilo sa vremenom ili mehaničkim oštećenjem, vazduh, čestice hrane i bakterije upadaju kroz pukotine i iritiraju ogoljene nervne završetke. Zato je važno kontrolisati stanje plombi s vremena na vreme i sanirati eventualna oštećenja.

6. Oštećenje, pukotina ili fraktura zuba. Zubi mogu biti oslabljeni, bilo od žvakanja i griženja ili od stezanja vilice i bruksizma (škrgutanja zubima). Ovo počinje pojavom tankih linija u gleÄ‘i koje evoluiraju u pukotine, pa u frakture koje otkrivaju nervne završetke.

7. Paradontopatija. To je infekcija mekih i čvrstih tkiva potpornog aparata zuba, koju uzrokuje nagomilavanje bakterija, koje se pretvaraju u plak koji se skuplja oko linije desni, izazivajući upalu. U težim slučajevima, upala prerasta u infekciju koja zahvata sam koren zuba i zubnu pulpu. Paradontopatija se može samo zaustaviti ili usporiti, ali njeni efekti se ne mogu obrnuti, zato je redovno profesionalno čišÄ‡enje zuba – 1 do 2 puta godišnje, obavezno kao preventiva ovom stanju.

8. Apsces. U pitanju je džep koji ispunjava gnoj i uzročnik ovog stanja je infekcija. Ona može nastati u bazi korena ili u prostoru izmeÄ‘u korena i desni. Rešava se hirurškim putem.

9. Škrgutanje zubima i stezanje vilice. Ove navike izazivaju veliko opterećenje i troše zubnu gleÄ‘ ubrzano, što rezultira osetljivošÄ‡u zuba i bolovima u vilici. Kod osoba koje pate od bruksizma, preporučuje se nošenje zaštitnog gumenog splinta u toku spavanja.

10. Preneseni bol. Ponekada, bol sa susednog zuba ili čak van zubne regije – kao na primer upaljeni sinus, mogu da daju utisak da boli zub koji i nije problematičan i da na taj način neko vreme maskiraju pravi uzrok bola.

Dakle, kao što možete da vidite, bol je mehanizam upozorenja za veliki broj pretnji po vaše oralno zdravlje. Izlišno je govoriti da pri svakoj nelagodi prvo treba da se obratite svom stomatologu, jer profesionalac će odmah odrediti u čemu je problem i dati adekvatan tretman i rešenje, jer je u situacijama kada zaboli važno reagovati brzo, da bi se zaštitili zdravlje i lep osmeh.